Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Karabük Valiliğini ziyaret etti.

Vali Fuat Gürel, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş ile protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Yardımcısı Metin, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra valilik makamına geçti.

Valilik Makamında Vali Gürel’i ziyaret eden ve protokol üyeleri ile bir süre sohbet etti. Bakan Yardımcısı Metin ve protokol üyeleri daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurumların Karabük’te devam eden yatırımları ve sorunları görüşmek üzere düzenlenen toplantıya katıldılar.

Toplantı çıkışı gazetecilere açıklamalarda bulunan ve Karabük’te bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Yüzde 70’i ormanla kaplı, yüzde 23’ünde tarım olan Karabük’ün Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Bu noktada da orman köylümüzün gelirinin arttırılması noktasında hem de köylümüzün, çiftçimizin gelirini arttırılması noktasında güzel istişarelerimiz oldu. Bu sene Karabük’ten bakanlığımıza intikal eden 23 projenin 23’üne de inşallah onay vereceğiz. İnşallah 23 talebin tamamını karşılamış olacağız” dedi.

Karabük’ün Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında olmadığını kaydederek, “Karabük gibi 39 ilinde önümüzdeki dönemde inşallah IPARD’a dahil illere ne kadar destek veriliyorsa diğer illere de genel bütçeden benzer destekler vereceğiz. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Karabük’teki yatırımlarımızın sayısı ve niteliği artacak” ifadelerini kullandı.

Haziran ayında başlayan hasat döneminde Karabük’teki buğday üreticisi çiftçilerin ürettiği buğdayların en iyi şekilde değerlendirilmesi konusunda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Karabük’te görevlendirileceğini dile getiren Bakan Yardımcısı Metin, “Hasat bitimine kadar gelen buğday üretimine ilişkin vatandaşımızın getirip teslim ettiği buğdayları da TMO olarak almış olacağız” dedi.

Devlet Su İşleri (DSİ) yatırım anlamında da 2020 yılı Karabük’te atılım yılı olacaktır” diyen Bakan Yardımcısı Fatih Metin, şu ifadelere yer verdi:”2020 yılında DSİ devam eden projelerimizin yanı sıra yeni projelerimizin ihalesini yapacağız. Devam eden projelerde özellikle Safranbolu içme suyu arıtma tesisinin yaklaşık 5 milyon lira olan kaynağını 6 milyon lira arttırarak 11 milyon liralık kaynakla inşallah içme suyu noktasında vatandaşlarımızın kaliteli su içmesini sağlayacağız. Onun dışında Karabük merkezimiz ve diğer ilçelerimizin merkezlerimizin içme suyu hususundaki eksikliklerini 2020 yılı itibariyle tamamlayıp Karabük ilinin hiçbir noktasında içe suyu problemi olmayacak.” dedi.

Tasarım ve Uygulama: SAYEHANE © 2021. Tüm hakları saklıdır.